Staruchy jedne!

fotografowanie-babci-i-dziadka-03-milosc

Wsiadasz do autobusu, siadasz na wolnym siedzeniu, a na następnym przystanku wsiada kobieta… po 60-tce, 70-tce i chrząka Ci nad uchem, aby dać Ci znać, że chciałaby usiąść na Twoim miejscu? Siada, a po dwóch przystankach wstaje by wysiąść z autobusu. Myślisz sobie „A w kościele to potrafi stać! Starucha jedna!”.

Albo…

Wracasz do domu, a pod blokiem trzy kobiety w podeszłym wieku stoją i rozmawiają, a do Ciebie dobiega strzępek rozmowy „A widziała Pani młodego Kowalskiego? Ma nowe auto… ponoć dostał nową pracę.” Myślisz sobie „Co za plotkary, nic nie robią cały dzień tylko obrabiają wszystkim tyłki”.

Lub…

Kolejny raz odbierasz telefon. To znów Ona. Chciała się zapytać czy przyjdziecie jutro na obiad? Wiesz.. rosołek,ziemniaczki, surówka i schabowy. Odpowiadasz z nerwami „Dzwonisz setny raz! Ile razy mam Ci powtarzać, że przyjdziemy?!”. Mimowolnie tracisz cierpliwość.

Takich sytuacji może byc tysiące.

Irytacja, złość, brak cierpliwości… to tylko trzy z negatywnych emocji jakie pojawiają się w kontakcie ze starszymi ludźmi, prawda?

Kiedy słyszysz chrząkanie nad uchem w autobusie, metrze czy tramwaju albo zawzięcie siedzisz, bo przecież w kościele sobie stała to i teraz może, albo ze złością wstajesz i rzucasz wściekłe spojrzenia na starszą Panią. Nie przejdzie Ci przez myśl, że w tym kościele zarówno się siedzi jak i stoi. Nie pomyślisz, że ta Pani może być chora na osteoporozę czy Parkinsona i trzęsienie się autobusu czy przechylanie się na zakrętach może być najzwyczajniej w świecie dla Niej niebezpieczne…

Te trzy „Babcie” pod blokiem wzbudzą w Tobie uczucie irytacji… ale czy słusznie? Jest cytat w Biblii (skoro wpominałam już o kościele) „Kto z was bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”. Nie będę jednak przytaczać pełnej przypowieści. Chodzi mi o to, że z pewnością nie raz, a może i nie dwa, rozmawiałaś/-eś z koleżanką lub kolegą o innej koleżance, gdy nie uczestniczyła w tej konwersacji. Prawda? Więc dlaczego irytuje Cię, że starsze Panie pod blokiem tak robią?

W momencie odebrania telefonu nie jest dla Ciebie ważne to, że ta starsza Pani (być może Twoja Mama lub Babcia) mimo swojego wieku i chorób będzie stać kilka godzin aby przygotować dla Ciebie i Twojej rodziny posiłek… Ważne jest to, że poraz któryś dzwoni i zadaje to samo pytanie, ponieważ nie pamięta odpowiedzi lub nie pamięta, ze zapytała.. Czy przyjdzie Ci do głowy, że to może być demencja lub początki otępienia zwanego chorobą Alzheimera?

Dlaczego wymagamy od innych aby nas szanowali, kiedy sami nie szanujemy innych?
Dlaczego chcesz by Twoje dziecko miało szacunek do Ciebie, kiedy Ty nie okazujesz szacunku ludziom starszym od siebie?
Dlaczego nie przejdzie Ci przez myśl, że w wieku tej Pani z autobusu też będziesz chciał/chciała uściąść, kiedy Twoje zdrowie już nie będzie takie jak dziś?
Dlaczego nie wykażesz krzty cierpliwości do własnej Mamy/Babci/ Dziadka, skoro doskonale wiesz, jak wiele cierpliwości kosztowało ich wychowanie Ciebie?

Pracuję jako opiekun osób starszych. Kilka razy dziennie jestem pytana jaki mamy dziś dzień, o 7 rano bywam proszona o kolację, a o 4 nad ranem o obiad. Każdego dnia mam egzamin z cierpliwości, egzamin z szacunku, egzamin z empatii.

Czy wyobrażasz sobie jak czuje się osoba w podeszłym wieku, którą ktoś obcy musi wykąpać, ubrać i nakarmić… niczym dziecko? Jak bardzo jest obdzierana z prywatności? Starsi ludzie wymagają wiele szacunku, tak wiele, że nie jesteśmy tego w stanie pojąć.

Mam do Ciebie prośbę… Następnym razem, kiedy pomyślisz o starszej Pani „Starucha”… Postaw się w jej sytuacji. Jakie uczucia towarzyszyłyby Ci gdyby ktoś nazwał tak Ciebie lub kogoś Ci bliskiego?

 

 

I pamiętaj…

„Starość przychodzi powoli, ale młodość przemija szybko.”

 

Reklamy

7 thoughts on “Staruchy jedne!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s