Obrzezanie kobiet.

female-genital-mutilation-1

Czym jest obrzezanie kobiet i jak to wygląda? W jakim celu jest wykonywane?Jakie mogą być konsekwencje? Czy dzieje się to tylko w Afryce i krajach Arabskich czy może takie zabiegi są wykonywane tuż za naszymi plecami? O tym dziś u Wyemigrowanej.
Dziś rano Wyemigrowana otworzyła znany niebieski, portal społecznościowy i zobaczyła linka do tego artykułu. Artykuł jest napisany przez polaka (mężczyznę) na stałe mieszkającego w Egipcie i dotyczy obrzezania kobiet w tym kraju. Tekst jest odważny, i za razem wstrząsający. Nawet bardzo. Niestety klitoridektomia występuje również w  Kurdystanie, Jordanii, Arabii Saudyjskiej,Jemenie, Omanie, Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bahrajnie oraz w Malezji, Pakistanie, Afganistanie, Brunei, na Malediwach, na Filipinach, w Indonezji i w muzułmańskich społecznościach w Indiach. Ponadto w Etiopii, Kenii, Erytrei,Sierra Leone, Sudanie, Somalii, Gambii, Czadzie, Mali, Nigerii, Kamerunie, Indonezji itd. A także wśród muzułmańskich imigrantów w Europie. Najwięcej tego typu zabiegów wykonywanych jest w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii. Tylko w Londynie, w ciągu jednego roku jest okaleczanych ok.6 tys. dziewczynek (jak podaje brytyjski „Daily Mail”), a w całej Wielkiej Brytanii ok.22 tys.

W większości przypadków zabieg ten nie jest wykonywany jedynie z powodów religijnych, ale również ze względu na bardzo stare tradycje. Dziewczynki są obrzezane, aby w przyszłości nie myślały o seksie, aby zachowały czystość seksualną, aż do ślubu, a po nim wierność. Jest to też proceder uważany za symboliczną  przemianę dziewczynki w kobietę. Ból podczas obrzezania niekiedy symbolizuje „oczyszczanie” się duszy. Dodatkowo wycięcie łechtaczki ma powodować zmniejszenie libido u zamężnej już kobiety.

Zabieg obrzezania dziewczynek lub kobiet dzieli się na trzy typy. Pierwszy typ obrzezania polega na wycięciu łechtaczki, drugi polega na wycięciu łechtaczki oraz części lub całości mniejszych warg sromowych, natomiast trzeci typ polega na usunięciu łechtaczki, mniejszych warg sromowych i skóry ze ścianek pochwy oraz  zszyciu większych warg sromowych zostawiając jedynie mały otworek, aby mocz i krew menstruacyjna mogła się wydostawać na zewnątrz.
W zależności od miejsca zamieszkania i zasobności portfela rodziny dziewczynki, która ma być obrzezana, zabiegi moge być wykonane przez lekarza, imama, znachorkę czy „babę z kiosku”. Te bardziej cywilizowane warunki sprawiają, że dziewczynki mogą być znieczulone podczas zabiegu. Natomiast we wsiach czy mniej cywilizowanych miejscach dziewczynki bywają trzymane za ręce i nogi przez matkę, babcie, siostry, kuzynki czy ciotki, między ich zęby wsadzany jest drewniany kołek, bądź coś podobnego, aby nie odgryzły sobie języka w skutek bólu, a znachorka wycina „co trzeba” i zszywa. Następnie nogi obrzezanej są związywane razem, tak, aby nie mogła niczego dotknąć. Z tego co jest naspiane w Wikipedii „W kulturach ludów mniej rozwiniętych obrzezanie kobiet jest znacznie bardziej okrutne. Może polegać nawet na stosowaniu wrzątku oraz wyskrobywaniu fragmentów ciała zamiast ich odcinania.”

Konsekwencjami samego obrzezania, a także wykonywania takiego zabiegu w warunkach niesterylnych, często kilkukrotnie tym samym narzędziem, którym obrzezane były także inne dziewczynki są różnego rodzaju infekcje, torbiele, problemy z drogami mocznymi, utrata przyjemności z seksu, prawdopodobieństwo powikłań przy porodzie, a nawet bezpłodność czy nowotwory. Szacuje się, że w miejscach, gdzie dostęp do środków medycznych i służby zdrowia jest utrudniony (a bywa, że jest niemożliwy) 1/3 dziewczynek umiera w skutek obrzezania.

W Nigerii, kraju Totalnie Nietutejszego, (według danych ONZ) obrzezanych zostało ok.25% kobiet. Wśród rodzin chrześcijańskich ten proceder zaczął zanikać jakieś 25 lat temu, choć w kręgach muzułmańskich (mimo prawnego zakazu) wciąż jest powszechny.

Zakaz obrzezania to jedno… zaprzestanie praktyki to drugie, a milczenie nie pomaga.

Wyemigrowana, jak i Totalnie Nietutejszy są całkowicie przeciwni obrzezaniu kobiet i dziewczynek. Nie ma nic bardziej barbarzyńskiego, niż świadome zagrażanie życiu własnego dziecka. Każdy, kto przykłada rękę do tej zbrodni, powinien zostać osądzony zgodnie z obowiązującym prawem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s